Niemal każdy z nas wie, że w dzisiejszych czasach drzwi wejściowe z solidnym zamkiem (najlepiej antywłamaniowym) to podstawa, zwłaszcza jeśli chodzi o spokojny sen. Jeśli chodzi o sam zamek do drzwi, wybór nie jest taki skomplikowany jak nam się zdaje.

Zamki do drzwi wejściowych możemy podzielić na: główne praz dodatkowe. Zamek główny to podstawowe zabezpieczenie naszych drzwi, dodatkowy jak sama nazwa wskazuje, pełni jedynie funkcje pomocniczą. Mimo że nie jest obowiązkowy, większość z nas i tak decyduje się na jego montaż. Wśród zamków standardowych wyróżniamy: wpuszczane oraz nawierzchniowe. Te pierwsze montowane są w skrzydle drzwiowym już na etapie produkcji drzwi. Zamek nawierzchniowy instalowany jest na skrzydle drzwiowym. Działa on w oparciu o wybrany przez nas mechanizm. Może być to rygiel, łańcuch bądź zasuwa. Obydwa rodzaje zamków montowane razem znacząco zwiększają bezpieczeństwo.

W dzisiejszych czasach prym wiodą zamki antywłamaniowe. W ich przypadku wszystko zależy od wybranych drzwi. Drzwi antywłamaniowe doskonale komponują się z zamkami antywłamaniowymi. Ich mechanizm może być różny, zależnie od woli producenta. Zazwyczaj jednak działa w oparciu o szereg rygli, które odbezpieczają wejście do domu dopiero po włożeniu klucza w dziurkę.

Szukając pewnego zabezpieczenia w postaci zamka do drzwi, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Po pierwsze: grubość rygli. Jak wiadomo – czym grubsze, tym bardziej wytrzymałe, a tym samym trudniej wyważyć drzwi.

Po drugie: łatwość zamykania oraz otwierania zamka. Nie sposób jest męczyć się z wejściem do domu przez kilka – kilkanaście minut.

Po trzecie: możliwość otwarcia zamka od środka. Jest to praktyczna funkcjonalność, zwłaszcza gdy musimy zostać sami w domu.

Po czwarte: liczba kluczy w zestawie. W większości przypadków producenci oferują od 3 do 5. Warto pomyśleć także nad sztywnym pochwytem, czyli klamką nieotwieraną od zewnętrznej strony.

Przemyślany zakup zamka zapewni nam bezpieczeństwo swoje i rodziny, a tym samym spokój ducha. Warto zadbać o ten istotny element drzwi, zarówno jak o i jakość materiału z którego są wykonane – my proponujemy drewno sosnowe, dębowe lub meranti.