Skoro wiemy już jak powstały pierwsze na świecie drzwi, warto wspomnieć również o historii zamków. Same drzwi broniły człowieka przede wszystkim przed zmienną pogodą oraz dzikimi zwierzętami. Niestety, problemem nadal byli napastnicy oraz niechciani goście. Najstarszy zamek do drzwi został odnaleziony w pałacu w Chorsabad koło Niniwy – archeolodzy są przekonani, iż liczy on blisko 4 tysiące lat. Wbrew pozorom odkrycie te było dalekie od współczesnych zamków. Urządzenie wykonane było w całości z drewna i działało w oparciu o rygiel.
Z historii wiemy już, że podobne rozwiązania stosowali np. starożytni Grecy. Drewniana zasuwa, przesuwana za pomocą specjalnego klucza, który wchodził w niewielki otwór w drzwiach, pozwalała zabezpieczyć dom po wyjściu gospodarzy. Warto wspomnieć, że klucz miał długość 1 metra i bardzo często służył jako praktyczne narzędzie walki. Nieco większą pomysłowością wykazali się Egipcjanie. Ich zamek również wykonany był z drewna. Rygiel uruchamiany był za pośrednictwem klucza – pionowego słupka z wyrobionymi pionowymi kanalikami i przytwierdzonymi doń kołeczkami.
Zamek średniowieczny praktycznie niczym nie różnił się od tego, jaki funkcjonował u Greków. W późniejszym czasie drewno zostało zastąpione metalem, aczkolwiek całość nadal działało na zasadzie zasuwy. Nie da się ukryć, że tego typu zabezpieczenie nie stanowiło żadnej przeszkody dla wykwalifikowanych złodziejaszków. Ślusarze dokładali zatem wszelkich starań, aby nieco „urozmaicić” całą konstrukcję – oferowali specjalne klucze, montowali urządzenia strzelające do nieproszonych gości czy mechanizmy odcinające palce po niewłaściwym włożeniu klucza do zamka.
W epoce odrodzenia szczególnie modne były „zamki-zagadki”. Przywędrowały one do nas z Chin. Drzwi można było otworzyć dopiero po naciśnięciu odpowiedniego guzika, znajdującego się „gdzieś” pośród licznych ornamentów na ścianach. W XVIII wieku we Francji powstały zamki z zastawkami sprężynującymi. To dało początek zamkom zastawkowym, które w 1778 roku zmodernizował R. Barron. W 1861 roku powstały zamki bębenkowe. Ich wynalazcą był amerykański mechanik Linus Yale.
Свежие комментарии